Získání půjčky je z finančního hlediska velkým krokem a nemělo by být bráno na lehkou váhu. Málokdo má v dnešní době dostatek úspor a tak se do půjček vrhá stále více lidí, kteří však často postupují zbrkle a neuváženě. Představíme si důležité body, ve kterých si shrneme, co byste měli
vědět předtím, než si půjčku vezmete.

Proč potřebujete peníze?

Vědět, proč si musíte nejprve půjčit peníze, je nejdůležitějším faktorem, který musíte vzít v úvahu, než si půjčíte. Půjčení peněz je velký finanční krok a může vám pomoci nebo ublížit – podle toho, jak s penězi nakládáte. Nejvýznamnější půjčkou, kterou si kdy vezmete, je hypotéka na bydlení.
Pokud si můžete dovolit značnou zálohu a jedná se o dům, který je v rámci vašich možností, pravděpodobně to znamená, že vám takový úvěr za to stojí.

Je osobní půjčka nutná?

Nejčastějším druhem půjčky je ta osobní. Různé průzkumy ukazují, že zhruba polovina lidí si půjčuje peníze v případě mimořádných výdajů. V životě mohou nastat situace, kdy nejde učinit nic jiného než si půjčit. A co druhá polovina? Zde si lidé většinou půjčují na opravu a koupi vozu. Zbytek lidí si často půjčuje na věci, které ve skutečnosti nepotřebuje. Pokud důvod, proč peníze nutně potřebujete, není zrovna nouzová situace a můžete si na peníze počkat několik měsíců, udělejte to.

Jaké jsou vaše možnosti, kde půjčku získat?

Neexistuje příliš mnoho možností, kde si peníze půjčit. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak získat osobní půjčku, je jít do banky, se kterou již máte vztah. Když si s někým sednete a projdete žádost o půjčku, může vám ji na místě často schválit. Pokud se k vám banka obrátí zády, je vhodné
se obrátit na příbuzné, vždy je lepší vracet půjčku v rodině bez úroku a rizik. Pokud i tato možnost pohoří, můžete využít poskytovatele rychlých půjček, zde si ovšem dejte čas s tím, že si poskytovatele porovnáte a ověříte si, že jde o solidní firmu. Agregátor stastnepujcky.cz Vám nabízí tuto možnost a ušetří spoustu času.

Kolik si můžete dovolit půjčit (a splácet)?

Když už víte, proč půjčku potřebujete a také, kde si ji zařídíte, je potřeba si promyslet, kolik peněz si můžete dovolit splácet.
Slovo dovolit je složité. To, že můžete pokrýt měsíční splátku, ještě neznamená, že si můžete půjčku skutečně dovolit. Například mnoho lidí žije v domech a bytech, které si nemohou dovolit. Prvním krokem je na okamžik ignorovat RPSN půjčky. To je obvykle první věc, kterou se vám původce
půjčky pokusí prodat. Co je však ještě důležitější než RPSN, jsou celkové náklady, které za půjčku zaplatíte (celková splatná částka). Jedná se o částku, kterou si půjčíte, plus úrok, který nakonec zaplatíte po dobu trvání půjčky.

Přesné podmínky půjčky, včetně RPSN a všech (skrytých) poplatků

Před podepsáním smlouvy o vaší nové půjčce se ujistěte, že plně rozumíte podmínkám půjčky. Zjistěte roční procentní sazbu (RPSN) a celkové náklady, které za půjčku zaplatíte (uvedené výše), jakož i všechny poplatky, které vám během půjčky mohou vzniknout. Může jít o poplatek za
vyřízení půjčky, za opožděnou platbu, za splacení předem a další.
Nikdy s půjčkou nespěchejte a pokud je akutní, najděte si alepoň pár minut na to, abyste si promysleli všechny body, které jsme uvedli.