Když se člověku daří, tak se často nekouká doprava ani doleva a bere si všemožné úvěry, osobní půjčky, podnikatelský úvěr, kreditku nebo hypotéku. Ne vždy se daří donekonečna, člověk může přijít o práci nebo se může stát i jiný problém, který způsobí, že náhle nestíháte platit všechny
půjčky, které jste si vzali. Co v takovém případě dělat?


Neberte si další půjčky

Pokud nezvládáte platit své dluhy a výdaje, další půjčkou to nevyřešíte, ale naopak jen prohloubíte celý problém a dostanete se do dluhové spirály, ze které už se nemusíte vymotat.

Pojištění proti schopnosti splácet

Společně s půjčkou je vhodné si platit pojištění proti schopnosti splácet. Pokud přijdete o zaměstnání nebo z nějakého jiného důvodu nezvládnete splácet, pojišťovna nebo banka bude nějakou dobu splácet za vás.


Konsolidace

Konsolidace je možnost, jak udělat z většího množství půjček jen jednu. Jde o příjemnou možnost, jak se zbavit mnoha dluhů a splácet jen jednu částku. Konsolidační úvěr vám dá banka, ale abyste ho získali, nesmíte být zapsaní v registrech dlužníků ani čelit exekuci. Pokud vše vyjde, banka splatí
vaše dluhy u ostatních věřitelů a vy následně budete splácet jen své bance.

Osobní bankrot

Vyhlášení osobního bankrotu, či také oddlužení, je další z možností, jak řešit svou situaci. Jde o sanační způsob řešení úpadku. Zde jde o to, že po dobu 5 let budete muset splatit alespoň 30% svých dluhů, další možností je zaplatit 60% celé částky za 3 roky. Ne každý může osobního bankrotu dosáhnout, ale rozhodně je to cesta, jak se dostat z problémů. Jako dlužník budete pod dohledem insolvenčního správce, se kterým budete komunikovat.


Komunikace je důležitá

Nikdy nedělejte mrtvého brouka. Když někde dlužíte a nestíháte splácet, vždy je důležité s druhou stranou komunikovat a problém řešit. Často můžete dosáhnout toho, že daná strana bude benevolentní a například vám sníží splátky a prodlouží celkovou délku splácení.